چرا ما در سياست، با برخی کشورهايی که در جنگ بر عليه ما بوده اند ، رابطه داريم؟

هر چند سوابق عملکرد دولتها در قبال جنگ تحميلي ، معياري در زمينه شناخت جهتگيري آنان در روابط بين المللي است و مي تواند نوع روابط با اين دولت ها را براي دستگاه ديپلماسي کشور تعيين نمايد ، اما علاوه بر سوابق ، وضعيت نيازهاي کنوني کشورمان ، مصالح و منافع ملي ، منطقه اي و بين المللي و نحوه تامين آنها و تأثير گذاري بر ساير کشورها به منظور تحقق اهداف ملي و وظايف ايدئولوژيک ، از اهميت بسزائي برخوردار مي باشد. به عبارت روشن تر گرچه کمک به عراق در زمان جنگ تحميلي نقطه اي منفي در پرونده چنين کشورهائي است ، اما در کنار آن بايد به ساير متغيرهاي تاثيرگذار در سياست خارجي که تامين کننده نيازها و منافع و اهداف ملي و ايدئولوژيکي کنوني نظام اسلامي است و همچنين شرايط و مقتضيات زمان نيز توجه داشت . از اين رو حتي در زمان جنگ نيز گرچه بسياري کشورهاي جهان به عراق کمک مي کردند ، اما به دلايل مذکور همچنان با آنان رابطه داشتيم . اصول سياست خارجى جمهورى اسلامى ايران در فصل دهم قانون اساسى تأكيد بسيار بر وحدت ملل اسلامى، جلوگيرى از سلطه‏جويى و سلطه‏گرى ترويج روابط صلح‏آميز متقابل، ممنوعيت قراردادهايى كه به نوعى باعث سلطه بيگانه گردد، مبارزه حق‏طلبانه مستضعفين در برابر مستكبرين، احترام به اصل منع مداخله در امور داخلى كشورها، شناختن پناهندگى سياسى است. اصول سياست خارجى را مى‏توان به شرح زير خلاصه نمود:
• اتخاذ سياست خارجى در جهت وحدت ملل اسلامى. اصل ۱۱ قانون اساسى با استفاده از آيه كريمه «إِنَّ هذِهِ أُمَّتُكُمْ أُمَّةً واحِدَةً وَ أَنَا رَبُّكُمْ فَاعْبُدُونِ» تصريح مى‏كند «همه مسلمانان يك امت‏اند و دولت جمهورى اسلامى ايران موظف است سياست كلى خود را بر پايه ائتلاف و اتخاذ ملل اسلامى قرار دهد و كوشش پى‏گير به عمل آورد تا وحدت سياسى، اقتصادى و فرهنگى جهان اسلام را تحقق بخشد «
• – نفى سلطه و سلطه‏پذيرى
• حفظ استقلال و تماميت ارضى كشور.
• مبارزه با تبعيض‏نژادى.
• حمايت از مستضعفين و نهضت‏هاى آزادى‏بخش.
• روابط صلح‏آميز متقابل با دول غيرمحارب .
اکنون با توجه به اهداف و اصول سياست خارجى جمهورى اسلامى ايران، درباره چگونگى استراتژى جمهورى اسلامى ايران در ارتباط با ساير كشورها چنين مى‏توان گفت كه دستگاه سياست خارجي جمهورى اسلامى ايران لازم است به گونه‏اى استراتژى خود را در قبال ساير كشورها اتخاذ نمايد كه با استفاده از بهترين راه‏كارها و كم‏هزينه‏ترين شيوه‏ها به اهداف خود در سطح بين‏الملل دست يابد. البته اتخاذ سياست‏هاى خصمانه و كينه‏توزانه برخي از اين دولتها نسبت به مسلمانان و اسلام‏گرايان و يا سوابق عملکرد آنان در جنگ هميشه مورد اعتراض مسؤولين كشور ما بوده و به شدت محكوم گرديده است ولى در هر صورت ادامه روابط همه جانبه به صورت مسالمت‏آميز با دولت‏هاي جهان غير از اسرائيل و آمريکا در شرايط موجود بين‏الملل، هم به نفع دولت اسلامى و هم مسلمانان اين کشورها مى‏باشد .

شما میتوانید این مطلب را از طریق شبکه های اجتماعی زیر به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
error: