خدا معطل من و تو نيست

در يكي از عمليات‌ها، در نقطه رهايي، و قبل از اينكه بچه‌ها حركت كنند و به خط بزنند، نيم ساعتي بچه‌ها قايم بودند و با هم پچ‌پچ صحبت مي‌كردند. شهيد محمودي، جمله‌اي را به من گفت كه ما و شما را تسكين مي‌دهد و روحيه‌ها را براي در صحنه ماندن، زنده نگه مي‌دارد. مي‌گفت: وقتي امام يا اولياي الهي، از تكليف تعهد اجتماعي با ما سخن مي‌گويد، يا وقتي قرآن مي‌فرمايد: «خدا را ياري كنيد تا خدا شما را ياري كند.» نبايد توهم كنيم كه خداوند معطل ماست. فكر كنيم كه اگر كنار بكشيم و نباشيم، كل حقيقت، فضيلت و ارزش‌هايي كه انبيا آوردند دود مي‌شود و مي‌رود هوا. ما آمديم خط و آمادة درگيري هستيم، من اين احساس را ندارم كه ما مركز عالم هستيم و همة پيغمبران و اولياي دين و زحمات چند هزار سالة انسان‌هاي صالح و عدالتخواه در طول تاريخ معطل ماست؛ بلكه من از آن طرف حساب مي‌كنم كه اين فرصتي است كه در هر دوره‌اي از تاريخ نصيب معدود كساني مي‌شود و عده زيادي نصيبشان نمي‌شود.

مي‌گفت: من هر چه تأمل مي‌كنم، در خودم لياقتي را نمي‌بينم كه چرا من بايد جزء عده‌اي باشم كه امروز در اين صحنه حاضرند، در حالي كه خيلي‌هاي ديگر مي‌توانند در اين صحنه باشند و به هر دليلي نيستند. او دقيقاً مسئله را معكوس مي‌ديد و مي‌گفت: حقيقت و فضيلت و عدالت، ارزش يا بقاي تاريخي و انساني خودشان را مديون من و شما نيستند؛ چون ما نبوديم و اسلام بود، اسلام خواهد بود و ما نخواهيم بود و در اين ميان، ما فقط بايد به وظيفه‌مان عمل ‌كنيم. ايشان مي‌گفت: ما جهاد مي‌كنيم تا خودمان رشد كنيم، ما فداكاري مي‌كنيم تا خودمان به كمالات برسيم و حقي به گردن كسي نداريم و كاره‌اي نيستيم. ما نه طلبي از خدا داريم، نه از مردم. مي‌گفت: اگر من همين امشب شهيد شوم، باز خودم را مديون مي‌دانم؛ براي اينكه خدا فرصت فداكاري و تكامل را به من داد؛ در حالي كه مي‌توانست اين فرصت را به من ندهد. ايمان و روح جهاد را به من عطا كرد؛ در حالي كه نسل‌ها از پي نسل آمدند و از اين نعمت محروم بودند.

شهيد محمودي مي‌گفت: من هيچ نگران اين نيستم كه امشب شهيد شوم؛ جز اينكه يك سؤال در ذهنم باقي است و آن اينكه من ممكن بود سي ـ چهل سال ديگر هم در اين دنيا بمانم و خود را بيشتر اصلاح كنم و به تكامل بيشتري برسم. سي ـ‌ چهل سال تكاملي كه از آن محروم مي‌شوم، چه مي‌شود؟ من فقط نگران اين هستم.

خاطرات حسن رحيم‌پور ازغدي

شما میتوانید این مطلب را از طریق شبکه های اجتماعی زیر به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
error: