اگر کسی بر اثر شیمیایی، سال ها بعد از جنگ در بستر بیماری جان دهد، شهید محسوب می‌شود؟

احتساب شهادت چند وجه دارد: ۱- شهادت فقهی به معنای اخص. ۲- شهادت حکمی به معنای خاص.
توضیح شهادت فقهی:
از نظر علم فقه افرادی که در معرکه و می‌دان نبرد کشته می‌شوند، شهید محسوب شده و غسل و کفن نیز ندارند و با همان لباس رزمی خود دفن می‌شوند.
حضرت امام خمینی در تحریر الوسیله مینویسند: «يسقط الغسل عن الشهيد و هو المقتول في الجهاد مع الامام عليه‏السلام او نائبه الخاص بشرط خروج روحه في المعرکة حين اشتغال الحرب او في غيرها قبل ادراکه المسلمون حيا و يلحق به المقتول في حفظ بيضه الاسلام فلا يغسل و لا يحنط و لا يکفن بل يدفن بثيابه الا اذا کان عاريا فيکفن؛ غسل ميت ساقط است از شهيد، شهيد کسي است که با امام (ع) يا نائب خاص امام در جهاد شرکت کند و کشته شود، يا در زمان غيبت ولي عصر اروحنا فداه در وقتي که اسلام در معرض خطر هجوم دشمنان اسلام به مملکت اسلامي قرار بگيرد، براي دفاع از اسلام بجنگد و کشته شود (که اين قسم سوم را دفاع هم مي‏گوين»
البته برای اجرای این حکم، باید فرد، در عرصه نبرد کشته شده باشد. در جریان حکم شهید نسبت به کسی که در می‌دان جنگ زخمی شده و ساعاتی پس از انتقال به پشت جبهه، پیش از آنکه جنگ خاتمه یابد، کشته شده است، اختلاف می‌‏باشد. گروهی احکام شهید را بر چنین فردی جاری دانسته‏اند؛
توضیح شهادت حکمی به معنای خاص:
این قسم از شهادت، صرفاً در یک مسئله با نوع قبلی تفاوت دارد. شهیدی که در می‌دان مبارزه مجروح شده و به علت جراحات وارده از همان جنگ، در پشت جبهه یا بعد از جنگ از دنیا می‌رود. این فرد شهید محسوب شده اما از نوع شهید معرکه نیست که غسل و کفن از او ساقط شود. البته چنانچه گفتیم این مورد اخیر برخی اختلافات در فتوا را دارد. مقام معظم رهبری می‌فرمایند: «سقوطِ تکليف غسل و کفن شهيد از احکام اختصاصى شهيدى است که در ميدان جنگ کشته شود». حضرت امام خمینی نیز می‌فرمایند: «شهید در جبهه غسل ندارد ولی كسانی كه زنده بیرون آورده می‌‌شوند و در خارج جبهه به شهادت می‌‌رسند باید غسل داده شوند هر چند شهید محسوب می‌‌شوند».
بنابر این اگر منظور از شهادت در مورد جانباز شیمیایی این قسم باشد، از نظر اسلام و حکم دینی شهید محسوب شده اما باید پس از شهادت وی، او را غسل و کفن کنند.

شما میتوانید این مطلب را از طریق شبکه های اجتماعی زیر به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
error: