استفاده از موسیقی برای تهییج رزمدگان در جنگها چگونه توجیه پذیر است؟

ابتدائاً باید گفت موسیقی از نگاهی خاص به سه قسم موسیقی مذهبی، رزمی و بزمی تقسیم می‌شود.
موسیقی مذهبی نوعی از موسیقی است که که‌ برای‌ جلب‌ رأفت‌ ارباب‌ انواع‌، نیایش‌ خدای‌ یگانه‌ و ستایش‌ پیامبران‌ و معصومان‌ و تعزیت‌ آن‌ها آفریده‌ شده‌ است‌. بنابراین‌، همه سرودهای‌ مذهبی‌، پاره‌ای‌ از آهنگ‌های‌ محلی‌ که‌ مضمون‌ شعر آن‌ها مذهبی‌ است‌ و نیز آهنگ‌های‌ اذان‌، نوحه‌، بخش‌ آهنگین‌ در روضه‌خوانی‌، مرثیه‌، مناجات‌، مدح‌ و منقبت‌ و تعزیه‌ همه‌ در این‌ بخش‌ قرار می‌‌گیرد.
موسیقی بزمی، خود بر دو گونه‌ است‌: الف‌ -آهنگ‌های‌ عامیانه‌ یا روستایی‌، فهلویات‌ و نوروزخوانی‌؛ ب‌ – آهنگ‌های‌ خواص‌، مانند نواها و ترانه‌های‌ توصیفی‌، ستایشی‌، عشقی‌، پندآمیز، عرفانی‌، می‌هنی‌، شکوایی‌، انتقادی‌ و هزل‌گونه‌. این نوع موسیقی نیز از نگاهی دیگر به دو قسم حلال و حرام تقسیم می‌گردد. مطابق فتوای مقام معظم رهبری موسیقی تا وقتی که مناسب مجالس لهو و لعب نبوده و باعث مفسده نباشد اشکال ندارد. ایشان می‌فرمایند: » موسیقی حرام، موسیقی لهوی مضل عن سبیل الله و مناسب با مجالس لهو و گناه است و گاهی شخصیت نوازنده یا کلام همراه آهنگ یا مکان و یا سایر شرایط در اینکه موسیقی تحت عنوان موسیقی لهوی مضل عن سبیل الله و حرام و یا عنوان حرام دیگر قرار بگیرد مؤثر است مانند اینکه بر اثر آن امور، منجر به ترتّب فساد شود. «
اما موسیقی رزمی، نوعی از موسیقی است که تقریبا در همه جنگ‌های جهان در طول تاریخ وجود داشته و به مننظور تهییج سپاه خودی و ایجاد ترس و یأس در سپاه دشمن به کار می‌رفته است. تین موسیقی شامل‌ همه سرودهای‌ رزمی‌ و می‌هنی‌، نواهای‌ ویژه یورش‌، هزیمت‌، پیروزی‌، ضربه‌ها یا وزن‌های‌ بشارت‌ طبل‌ها و کوس‌ها، لحن‌های‌ خبری‌ بوق‌ها و شیپورهاست‌. مقام معظم رهبری درباره حکم این نوع از موسیقی می‌فرمایند: «بکارگيرى آلات موسيقى براى نواختن موسيقى غيرلهوى، اگر براى اجراى سرودهاى انقلابى يا دينى و يا براى اجراى برنامه‏هاى فرهنگى مفيد و برنامه‏هاى ديگر با غرض عقلايى مباح باشد، اشکال ندارد به شرط اينکه مستلزم مفاسد ديگرى نباشد و همچنين آموختن و ياد دادن نوازندگى براى امر فوق فى‏نفسه اشکال ندارد».

شما میتوانید این مطلب را از طریق شبکه های اجتماعی زیر به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
error: